ESL Pro League Season 4 Finals Schedule And Casters Announced

Comment

The casting talent and schedule for the ESL Pro League Season 4 Finals have been announced.

From the 28th to the 30th of October at Ginásio do Ibirapuera in São Paulo, Brazil, the ESL Pro League Season 4 Finals will see some of the best EU and NA teams battle for a $600,000 prize pool.

Ginásio do Ibirapuera (officially named Ginásio Estadual Geraldo José de Almeida) is an indoor sporting arena located in São Paulo, Brazil. The seating capacity of the arena is 11,000 people and it was opened on 25 January 1957.

Casters

Alex “Machine” Richardson – Desk host
Janko “YNk” Paunović – Analyst
Chad “SPUNJ” Burchill – Analyst

Henry “HenryG” Greer – Commentator
Matthew “Sadokist” Trivett – Commentator
John “Blu” Mullen – Commentator
Jason “moses” O’Toole

Beatriz “Bia” Bauer – Host

Heather “sapphiRe” Garozzo – Observer
DJ “Prius” Kuntz – Observer

Schedule

Wednesday, 26th of October

  • 12:00 to 12:55 – Group A: OpTic vs. Liquid
  • 13:10 to 14:05 – Group A: Immortals vs. ENVYUS
  • 14:20 to 15:15 – Group A: mouz vs. Liquid
  • 15:30 to 16:25 – Group B: Cloud9 vs. FaZe
  • 16:40 to 17:35 – Group B: NRG vs. Dignitas
  • 17:50 to 18:45 – Group B: SK Gaming vs. NiP
  • 19:00 to 19:55 – Group B: Cloud9 vs. NRG
  • 20:10 to 21:05 – Group B: NiP vs. Dignitas

Thursday, 27th of October

  • 12:00 to 12:55 – Group A: Immortals vs. OpTic
  • 13:10 to 14:05 – Group A: ENVYUS vs. Liquid
  • 14:20 to 15:15 – Group A: mouz vs. OpTic
  • 15:30 to 16:25 – Group B: SK Gaming vs. FaZe
  • 16:40 to 17:35 – Group B: NiP vs. NRG
  • 17:50 to 18:45 – Group B: FaZe vs. Dignitas
  • 19:00 to 19:55 – Group B: SK Gaming vs. Cloud9

Stadium (open to public)

Friday, 28th of October

  • 12:00 to 12:55 – Group A: Immortals vs. mouz
  • 13:30 to 14:25 – Group A: OpTic vs. ENVYUS
  • 15:00 to 15:55 – Group A: Immortals vs. Liquid & mouz vs. ENVYUS
  • 16:30 to 17:25 – Group B: FaZe vs. NRG
  • 18:00 to 18:55 – Group B: SK Gaming vs. Dignitas
  • 19:30 to 20:25 – Group B: NiP vs. Cloud9
  • 21:00 to 21:55 – Group B: SK Gaming vs. NRG & Cloud9 vs. Dignitas & NiP vs. FaZe

Saturday, 29th of October

  • 11:00 to 14:15 – ESL Brazil Final (bo3)
  • 14:50 to 18:05 – Quarterfinal one: Group B #3 vs. Group A #2 (bo3)
  • 18:40 to 22:00 – Quarterfinal two: Group A #3 vs. Group B #2 (bo3)

Sunday, 30th of october

  • 11:00 to 14:15 – Semi Final Two: Winner Quater Final 1 vs. Group B #1
  • 14:50 to 18:05 – Semi Final One: Winner Quater Final 2 vs. Group A #1
  • 18:50 to 22:00 – Grand Final

Adam

Author

Adam

Adam is the owner of BC-GB, find him on Google+ and Twitter. BC-GB is the place to get CSGO tips, news and blog.

Up Next

Related Posts

Discussion about this post